Biblioteka

Nauczyciel bibliotekarz – mgr Danuta Oczadły

Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2023/2024

Poniedziałek 11:45 – 13:45
Wtorek7:50 – 9:50 oraz 10:35 – 13:35
Środa9:40 -10:45  oraz 11:45 -13:40
Czwartek8:45 – 9:45 oraz 10:35 – 12:35
Piatek8:45 – 9:45  oraz 10:35 – 11:35

Zbiory biblioteki liczą ponad 7 tysięcy woluminów. Z bogato zaopatrzonych zbiorów, korzystają uczniowie, nauczyciele, absolwenci Naszej szkoły oraz rodzice. 

Księgozbiór podręczny zawiera szeroką ofertę słowników, encyklopedii, leksykonów, z których codziennie uczniowie korzystają na lekcjach oraz w czytelni. 

Biblioteka szkolna co roku prenumeruje czasopisma dla dzieci i młodzieży: 
„Świerszczyk”, „Victor Yunior”, „Mówią Wieki”, „Młody Technik”, „National Geographic”, „Victor Gimnazjalista”, „Komputer Świat” , „Świat Nauki”

oraz dla nauczycieli: „Polonistyka”, „Lider”, „Magazyn Olimpijski”, „Przyroda Polska”, „Biblioteka w Szkole”, „Życie Szkoły”, „Magazyn Szkolny”, „Dyrektor Szkoły”. 

Poprzez współpracę z nauczycielami i wychowawcami oraz z dyrekcją szkoły realizowane są zadania kształcąco – wychowawcze, opiekuńczo – wychowawcze oraz kulturalno – rekreacyjne.

Walentynki w szkolnej bibliotece

14 lutego 2023 r. biblioteka szkolna zaprosiła swoich Czytelników na… Randkę z książką!
Ze specjalnie przygotowanej na ten szczególny dzień ekspozycji można było wybrać i wypożyczyć książkę – niespodziankę, starannie zapakowaną, z kolorowym ,,serduszkiem”.
W wyborze pomagały krótkie wizytówki na temat treści; 14 książek na 14 lutego rozeszło się jak ciepłe bułeczki!
W tym dniu odbył się także walentynkowy kiermasz ciast i ciasteczek, a także
funkcjonowała ,,poczta walentynkowa”, którą dostarczał Samorząd Uczniowski. Zysk ze sprzedaży słodkości biblioteka przeznaczy na zakup ,,książek na życzenie”.

Danuta Oczadły

Premierowy pokaz filmu o Patronce naszej szkoły

7 lutego 2023 r. w katowickim Kinoteatrze ,,Rialto” odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. ,,MULIER FORTIS. Kobieta mężna” w reżyserii Adama Kraśnickiego.
Bohaterką tego niezwykłego obrazu jest Zofia Kossak-Szatkowska, znana powieściopisarka, współzałożycielka dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce: Frontu Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom Żegota, uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
Bogaty materiał archiwalny wykorzystany w filmie przeplatają refleksje o bohaterce tego filmu. Dzielą się nimi członkowie jej rodziny (Anna Fenby Taylor i Francois Rosset), a także znawcy jej życia i twórczości (m.in. Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Joanna Jurgała-Jureczka, Krzysztof Zanussi, ks. Jerzy Szymik, Jan Żaryn, Ryszard Koziołek).
Po projekcji filmu o Zofii Kossak jako kobiecie rozmawiały: wspomniana Joanna Jurgała- Jureczka, historyk literatury i pisarka, Aleksandra Namysło z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Diana Pieczonka-Giec, kierownik Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.
W katowickim pokazie wzięli udział m.in. samorządowcy z powiatu cieszyńskiego.

Danuta Oczadły

,,Teatrzyk z zagadkami”, czyli pasowanie pierwszoklasistów na czytelników szkolnej biblioteki

We wtorek, 28 lutego 2023 r. w bibliotece było tłoczno i gwarnie. Piątoklasiści z koła polonistycznego wraz z panią bibliotekarką zaprosili uczniów klas Ia i Ib wraz z wychowawczyniami i opiekunkami na baśniowe przedstawienie.
Na scenie pojawiły się krasnale, Kot w Butach, Czerwony Kapturek i inne postacie ze świata fantazji, które uczyły najmłodszych czytelników kontaktu z książką i dbania o nią; zachęcały do przychodzenia do biblioteki i wskazywały na korzyści płynące z czytania. Każdy pierwszoklasista miał okazję do rozwiązania czytelniczej zagadki i otrzymania
drobnego upominku w postaci kolorowej zakładki oraz naklejek, a także został uroczyście pasowany na CZYTELNIKA.
Dzieci zostały zachęcone do czytania – wraz z rodzicami – książki pt. ,,Pierwsze abecadło”, które otrzymały w ramach projektu Instytutu Książki ,,Wyprawka czytelnicza”.
Warto dodać, że od początku roku szkolnego biblioteka wraz z grupą uczennic z klas 8a i 8b zorganizowała akcję ,,Czytanie na II śniadanie” dla najmłodszych uczniów. W I półroczu wierszy i bajek słuchały dzieci z klas pierwszych, a w II półroczu – na wybranej przerwie opowiadań słuchają drugoklasiści.

Danuta Oczadły (biblioteka szkolna)

Zdjęcia ze szkolnej biblioteki