25 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu odbył się Powiatowy Gwarowy Konkurs Recytatorski „Tu sóm moji korzynie”. D udziału w 17. edycji konkursu organizatorzy: pierściecka szkoła oraz Stowarzyszenie ,,Nasz Pierściec” zaprosili wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych z powiatu cieszyńskiego, gminy Jasienica.
W tym roku w konkursowe szranki stanęło 85 recytatorów (z 93 zgłoszonych) z 18 miejscowości naszego regionu: Zebrzydowic, Drogomyśla, Mnicha, Pogórza, Jaworzynki, Dębowca, Cieszyna, Marklowic Górnych, Brennej, Iłownicy, Jasienicy, Wieszcząt, Górek Wielkich, Wisły, Kiczyc, Pierśćca, Skoczowa i Mnicha – od Beskidów aż po (prawie) Jezioro Goczałkowickie.
Jury w składzie: Lidia Lankocz, Joanna Radwan-Kmiecik i Leszek Richter – przewodniczący, po wysłuchaniu prezentacji uczestników konkursu, podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:
· KATEGORIA: przedszkola
1. Karol Gawlas (SP1 Brenna)
2. Mateusz Wacławik (PP2 Skoczów)
3. Helena Gajdzica (PP6 Ustroń)
3. Szymon Kiereś (PP Kiczyce)
Wyróżnienia:
Nie przyznano.
· KATEGORIA: klasy 1 – 3
1. Marta Raszka (SP8 Skoczów)
2. Eliza Salánki (ZSP2 Wisła)
3. Grzegorz Gawlas (OPKiS Gminy Brenna)
3. Paweł Pudalik (SP2 Jaworzynka)
Wyróżnienia:
– Nadia Ferfecka (SP Górki Wielkie) – Cezary Żebrowski (SP Pierściec).
· KATEGORIA: klasy 4 – 6
1. Iga Rynkar (SP Dębowiec)
1. Maria Ryś (SP1 Jaworzynka)
2. Julia Pilch (SP5 Wisła Jawornik)
3. Wiktoria Tańska (SP Mnich)
Wyróżnienia:
– Amelia Machej (SP3 Skoczów)
– Hubert Małyjurek (SP2 Jaworzynka).
· KATEGORIA: klasy 7 – 8
1. Natalia Bujok (SP8 Skoczów)
2. Hanna Szarzec (SP5 Wisła Jawornik)
2. Zofia Łupieżowiec (SP1 Jaworzynka)
3. Paulina Wawrzacz (SP2 Jaworzynka)
Wyróżnienie:
– Paweł Piekarczyk (SP Marklowice Górne).
· KATEGORIA: scenki
1. SP2 Jaworzynka: Zuzanna Jałowiczor, Anna Kulik, Julia Kulik, Szymon Słowioczek
2. SP1 Jaworzynka: Jan Rucki, Maria Bojko, Zofia Francuz, Zofia Gorzołka
3. SP Pierściec: Nadia Szturc, Lena Jasińska, Barbara Kubieniec, Iga Morcinek, Krzysztof Wojtczak
Wyróżnienie:
– ZSP2 Wisła: Paulina Nogowczyk, William Szturc, Lena Strzempek, Dorota Cieślar, Aleksander Salánki.
Tematyka wygłaszanych tekstów – opowiadań lub wierszy napisanych gwarą cieszyńską – była bardzo różnorodna. Dotyczyła m.in. prac w domu i na polu (np. ,,Krótki żywot naszej kozy” Wandy Mider, ,,Piyrsze wyganiani krów” Krystyny Pilch), miejsca pochodzenia i życia rodzinnego (np. ,,Beskidzkie grónie” Pawła Ruckiego, ,,Ferajna to je siła” Eweliny Szuścik), lat szkolnych i wychowania (np. ,,Calućki łociec” Anny Pudalik, ,,Cieszyńsko ABECEDA” Tomasza Sochackiego), a także dawnych tradycji, obrzędów i ważnych wydarzeń w życiu mieszkańców (,,Ciotka sprzedowo cielyn” P. Ruckiego, ,,Śmiergust” Jana Marka).
Pani Lidia Lankocz, jurorka, animatorka życia kulturalnego w gminie Goleszów, instruktorka zespołów ludowych i znawczyni cieszyńskiego stroju regionalnego, zwracając się do młodych recytatorów, podkreślała, jak ważne jest posługiwanie się autentyczną gwarą cieszyńską i że jest to powód do dumy z tego, że się ją zachowuje, bo mowa naszych starek i starzyków coraz szybciej odchodzi w niepamięć. Współorganizatorem wydarzenia po raz drugi został Powiat Cieszyński, który dofinansował zakup nagród dla laureatów. Konkurs wsparła grantem Gmina Skoczów w ramach konkursu ofert na 2025 rok. Jak co roku nie zawiedli sponsorzy – lokalne firmy i przedsiębiorcy, którym należą się szczere podziękowania. Przedsięwzięcie objęli honorowym Patronatem: Janina Żagan – Starosta Cieszyński oraz Rajmund Dedio – Burmistrz Skoczowa.
Danuta Oczadły