PROGRAM „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”


Nasza szkoła bierze udział w Programie „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Do naszej szkoły trafiło nowoczesne wyposażenie takie jak drukarki 3D, sprzęt audiowizualny do nagrań (kamery, aparaty, mikrofony), mikrokontrolery i lutownice, roboty edukacyjne, materiały eksploatacyjne i wiele innych atrakcyjnych pomocy.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany przez naszych uczniów podczas zajęć lekcyjnych oraz podczas kół zainteresowań.


Wrzesień 2022

Dzieci w ramach projektu „Laboratorium przyszłości” mogły złożyć robota interaktywnego, gdzie mieli możliwość „pomajsterkować” oraz sprawdzić się w budowaniu z gotowych elementów robota sterowanego za pomocą telefonu.

Październik 2022

Nowym wyzwaniem dla uczniów było zmontowanie drona i jego obsługa w ramach zajęć „Laboratorium przyszłości”. Emocje podczas składania w całość urządzenia do latania i jego możliwości dokumentowania za pomocą zdjęć aż ciężko opisać.

Listopad 2022

Kolejna klasa w ramach lekcji informatyki mieli okazję zbudować robota, który ma wdbudowany czujnik koloru. Wszystkie etapy tworzenia i poruszania się dronem można było uwiecznić za pomocą aparatu, który dostaliśmy w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Grudzień 2022

1) 22 grudnia w naszej szkole odbywały się jasełka. Dzięki kamerze sony mogliśmy ten wspaniały występ uwiecznić w postaci filmu oraz zdjęć.

2) Klasa 1a podczas zajęć zintegrowanych miała możliwość wykorzystania przedmiotów i urządzeń zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci korzystały m.in. z wałków i mat. Sprawdziły, jak działa mikser i blender. Zobaczyły, co dzieje się z ciastem, kiedy wkłada się je do nagrzanego piekarnika. Wykonane i udekorowane przez dzieci pierniczki zostały zawieszone na klasowej choince. Uczniowie, dzięki tego typu zajęciom, przekonali się, że nauka to nie tylko książka i zeszyt 🙂 Z niecierpliwością czekają na kolejne praktyczne zajęcia z przedmiotami i urządzeniami z „Laboratorium przyszłości”

Violetta Wlach

3) Klasa 3 również wykorzystała przedmioty zakupione w ramach projektu. Tym razem do zrobienia ozdób choinkowych z masy solnej. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę i z zadowoleniem podziwiali efekty.

Styczeń 2023

W ramach zajęć informatyki klasy od 5 do 8 miały możliwość poznać robota edukacyjnego. Dzięki aplikacji dostępnej na telefon dzieci mogły korzystać z funkcji sterowania robotem czy zmiany oświetlenia robota. Robot ten może poruszać się za pomocą komend głosowych w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie mogli sprawdzić umiejętności językowe.

Luty 2023

  1. 9 lutego klasa 3a obchodziła Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzieci przygotowały smaczne pizzerinki korzystając z zakupionego w ramach projektu pieca.

2. W dniu 14 lutego, w trakcie Balu Karnawałowego klas 1-3 oraz dyskoteki walentynkowej klas 4-8, korzystaliśmy z lamp fotograficznych, gimbala (stabilizatora obrazu) oraz oczywiście z aparatu fotograficznego z funkcją nagrywania filmów. Obsługą sprzętu w szkolnej Fotobudce zajmowali się opiekunowie oraz chętni uczniowie pod opieką nauczycieli.

Sprzęt, z którego mieliśmy możliwość korzystać, dał szansę na wysokiej jakości zdjęcia i nagrania oraz rozwój umiejętności technologicznych dzieci i młodzieży.

Dorota Michalik

Marzec 2023

Wraz z uczniami zgłębialiśmy tajniki działania drukarki 3d i tego jak od projektu utworzonego w komputerze powstaje wydruk trójwymiarowy.

Kwiecień 2023

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Ziemi🌳🌎🌳W jaki sposób uczciliśmy to święto w naszej szkole? W czwartek wyruszyliśmy na ulice Pierśćca i okolic, aby posprzątać śmieci. Wcześniej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o ekologii oglądając filmiki edukacyjne nt. smogu, wody czy zasad proekologicznych. Dzieci z kl.1-3 wysłuchały też „porad” ekologicznych, które w formie wierszowanej zaprezentowali uczniowie kl.1a. Koniecznie zerknijcie na naszą fotorelację

https://www.facebook.com/photo/?fbid=765012178749239&set=pcb.765015205415603

Maj 2023

Spotkanie z gadami dostarczyło nam wielu emocji. Uczniowie usłyszeli też wiele ciekawostek na temat żółwi, krokodyli czy jaszczurek. Dzięki aparatowi firmy Sony z programu „Laboratoria przyszłości” mogliśmy ten moment uwiecznić. Zdjęcia z tego wydarzenia znajdą Państwo pod tym linkiem.