PROGRAM „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”


Nasza szkoła bierze udział w Programie „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły.Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Do naszej szkoły trafiło nowoczesne wyposażenie takie jak drukarki 3D, sprzęt audiowizualny do nagrań (kamery, aparaty, mikrofony), mikrokontrolery i lutownice, roboty edukacyjne, materiały eksploatacyjne i wiele innych atrakcyjnych pomocy.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany przez naszych uczniów podczas zajęć lekcyjnych oraz podczas kół zainteresowań.

Wrzesień 2022

Dzieci w ramach projektu „Laboratorium przyszłości” mogły złożyć robota interaktywnego, gdzie mieli możliwość „pomajsterkować” oraz sprawdzić się w budowaniu z gotowych elementów robota sterowanego za pomocą telefonu.Październik 2022

Nowym wyzwaniem dla uczniów było zmontowanie drona i jego obsługa w ramach zajęć „Laboratorium przyszłości”. Emocje podczas składania w całość urządzenia do latania i jego możliwości dokumentowania za pomocą zdjęć aż ciężko opisać.Listopad 2022

Kolejna klasa w ramach lekcji informatyki mieli okazję zbudować robota, który ma wbudowany czujnik koloru. Wszystkie etapy tworzenia i poruszania się dronem można było uwiecznić za pomocą aparatu, który dostaliśmy w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.Grudzień 2022

1) 22 grudnia w naszej szkole odbywały się jasełka. Dzięki kamerze sony mogliśmy ten wspaniały występ uwiecznić w postaci filmu oraz zdjęć.2) Klasa 1a podczas zajęć zintegrowanych miała możliwość wykorzystania przedmiotów i urządzeń zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Dzieci korzystały m.in. z wałków i mat. Sprawdziły, jak działa mikser i blender. Zobaczyły, co dzieje się z ciastem, kiedy wkłada się je do nagrzanego piekarnika. Wykonane i udekorowane przez dzieci pierniczki zostały zawieszone na klasowej choince. Uczniowie, dzięki tego typu zajęciom, przekonali się, że nauka to nie tylko książka i zeszyt 🙂 Z niecierpliwością czekają na kolejne praktyczne zajęcia z przedmiotami i urządzeniami z „Laboratorium przyszłości”

Violetta Wlach3) Klasa 3 również wykorzystała przedmioty zakupione w ramach projektu. Tym razem do zrobienia ozdób choinkowych z masy solnej. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę i z zadowoleniem podziwiali efekty.Styczeń 2023

W ramach zajęć informatyki klasy od 5 do 8 miały możliwość poznać robota edukacyjnego. Dzięki aplikacji dostępnej na telefon dzieci mogły korzystać z funkcji sterowania robotem czy zmiany oświetlenia robota. Robot ten może poruszać się za pomocą komend głosowych w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie mogli sprawdzić umiejętności językowe.Luty 2023

  1. 9 lutego klasa 3a obchodziła Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzieci przygotowały smaczne pizzerinki korzystając z zakupionego w ramach projektu pieca.2. W dniu 14 lutego, w trakcie Balu Karnawałowego klas 1-3 oraz dyskoteki walentynkowej klas 4-8, korzystaliśmy z lamp fotograficznych, gimbala (stabilizatora obrazu) oraz oczywiście z aparatu fotograficznego z funkcją nagrywania filmów. Obsługą sprzętu w szkolnej Fotobudce zajmowali się opiekunowie oraz chętni uczniowie pod opieką nauczycieli.

Sprzęt, z którego mieliśmy możliwość korzystać, dał szansę na wysokiej jakości zdjęcia i nagrania oraz rozwój umiejętności technologicznych dzieci i młodzieży.

Dorota MichalikMarzec 2023

Wraz z uczniami zgłębialiśmy tajniki działania drukarki 3d i tego jak od projektu utworzonego w komputerze powstaje wydruk trójwymiarowy.Kwiecień 2023

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Ziemi🌳🌎🌳W jaki sposób uczciliśmy to święto w naszej szkole? W czwartek wyruszyliśmy na ulice Pierśćca i okolic, aby posprzątać śmieci. Wcześniej uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o ekologii oglądając filmiki edukacyjne nt. smogu, wody czy zasad proekologicznych. Dzieci z kl.1-3 wysłuchały też „porad” ekologicznych, które w formie wierszowanej zaprezentowali uczniowie kl.1a. Koniecznie zerknijcie na naszą fotorelację

https://www.facebook.com/photo/?fbid=765012178749239&set=pcb.765015205415603

Maj 2023

Spotkanie z gadami dostarczyło nam wielu emocji. Uczniowie usłyszeli też wiele ciekawostek na temat żółwi, krokodyli czy jaszczurek. Dzięki aparatowi firmy Sony z programu „Laboratoria przyszłości” mogliśmy ten moment uwiecznić. Zdjęcia z tego wydarzenia znajdą Państwo pod tym linkiem.

Wrzesień 2023

Klasa 7 w ramach lekcji informatyki miała okazję zbudować robota od podstaw, którego steruje się za pomocą aplikacji w smartfonie. Robot poruszą się za pomocą dwóch gąsienic, ma wbudowany czujnik koloru, czujnik odległości. Dzięki tym funkcjom robot może np. jeździć po torze koloru czarnego, a dzięki gąsienicom pokonywać różne przeszkody. Wszystkie etapy tworzenia i poruszania się dronem można było uwiecznić za pomocą aparatu, który również dostaliśmy w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.Październik 2023

1) 4 października uczniowie kl.1 na zajęciach przygotowywali owocowo-warzywne przekąski. Podczas pracy korzystali z desek, misek i blenderów zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Efektem pracy były pyszne szaszłyki, sałatka owocowa i koktajl bananowy.2) Na kółku rozwijającym uczniowie poznają strony do wyszukiwania projektów oraz uczą się obsługi drukarki 3d. 

Listopad 2023

  1. Lekcja matematyki w klasie 4 z robotem Photon 🙂2. Przewodniczący szkoły Sebastian Wojtczak w ramach koła rozwijającego przygotował dla klasy 1 zajęcia, na których pokazywał dzieciom, jak zaprogramować robota Photon. Z pomocą aplikacji uczniowie pokonywali kolejne zadania i odkrywali możliwości robota. Drugi robot został zaprogramowany przez Sebastiana do losowania w atrakcyjny sposób uczniów, którzy podchodzili do monitora i rozwiązywali kolejne ćwiczenia.3. 22 listopada uczniowie kl.1 uczyli się przygotowywać gofry. Najpierw krok po kroku przygotowywali ciasto. Potem kroili owoce. Zajęcia zakończyły się degustacją upieczonych smakołyków. 

 

Grudzień 2023

1) Świąteczne przygotowania – ozdoby, foremki z drukarki 3d

2) 20 grudnia – „Przygotowujemy świąteczne ciasteczka” – zajęcia w klasie 1 z wykorzystaniem mat, wałków i misek, pieca kuchennego.

3) Klasa 2a również piekła, ale pierniczki. Oczywiście korzystając ze sprzętu otrzymanego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

4) „In der Weihnachtsbäckerei „

W okresie przedświątecznym uczniowie z klasy 5 na zajęciach mniejszości niemieckiej- Hik z
wielkim zaangażowaniem wypiekali pachnące pierniki. Podczas zajęć towarzyszyła im
piosenka „In der Weihnachtsbäckerei” W pracy wykorzystano maty, wałki, miski oraz piec
kuchenny. Oto w taki sposób uczymy się słownictwa po niemiecku – poprzez zabawę – a tak
najlepiej wchodzi do głowy 🙂

5) Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka mniejszości narodowej pojechali 8 grudnia na wspaniałą wycieczkę do Wiednia, na organizowany corocznie Jarmark Bożonarodzeniowy. 

Relacja z wyjazdu oraz zdjęcia wykonane aparatem otrzymanym w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”: http://sppiersciec.pl/2023/12/13/jarmark-bozonarodzeniowy-w-wiedniu/

Styczeń 2024

1) 24 stycznia uczniowie klasy 1 świętowali Dzień Babci i Dziadka. Na próbach oraz przedstawieniu wykorzystany został głośni z bezprzewodowym mikrofonem.

Relacja z przestawienia: http://sppiersciec.pl/2024/01/30/dzien-babci-i-dziadka/

2) Matematyka z drukarki 3d

Luty 2024

1) Na kółku rozwijającym uczniowie poznali program do projektowania druku 3d Tinkercad, gdzie próbowali swoich sił – powstały małe sztangi. Uczniowie uczą się również wymiany filamentu, kalibrowania drukarki oraz samego drukowania.

2) Programowanie robota Photon na kółku rozwijającym. Uczniowie poznali różne metody programowania robota wykorzystując przeznaczoną do tego aplikację. 

3) Lekcja chemii z robotem Photon

4) Klasa 5 i 7 budowała roboty sensoryczne 🙂