XIV Powiatowy Gwarowy Konkurs Recytatorski „Tu sóm moji korzynie”


31 maja w Szkole Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu odbył się XIV Powiatowy Gwarowy Konkurs Recytatorski „Tu sóm moji korzynie”.Konkurs, organizowany jest nieprzerwanie od 2008r. przez naszą szkołę, a od IX edycji w roku 2016 wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nasz Pierściec”.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja gwary Śląska Cieszyńskiego, ochrona od zapomnienia języka naszych praojców, a także promocja tekstów prozatorskich i poetyckich autorów regionalnych i twórczości własnej młodych ludzi, ich rodziców i dziadków. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W tym roku wzięło w nim udział aż 50 recytatorów z różnych miejscowości powiatu cieszyńskiego, którzy przyjechali ze swoimi rodzicami i nauczycielami do Pierśćca.Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. W gronie komisji oceniającej zasiedli: Joanna Radwan- Kmiecik, Leszek Richter i Tomasz Sochacki. Za organizację spotkania odpowiedzialne były: Danuta Oczadły, Urszula Barańska i Justyna Wacławczyk, wspierane przez grono miłośników gwary w pierścieckiej szkole.Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Rączka z klasy VIIa (kategoria klas VII-VIII) i Łukasz Wacławczyk z klasy III (kategoria klas I-III). W tym konkursie Justyna zajęła II miejsce, a Łukasz III miejsce. Gratulujemy !!!Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz konkurs.

Dodano: D.O. i J.W.